Symbolem Vánoc je betlém. K vidění jsou v Krnově a okolí.

Podle pověsti je za zakladatele betlémů považován sv. František z Assisi, který v roce 1223 postavil do jeskyně u Greccia jesle s oslíkem a volkem. V 16. století se začaly stavět v kostelech a v sídlech šlechty.

V rámci vánočních trhů jste si mohli prohlédnout krnovský betlém, který se skládá z 26 soch v životní velikosti. Více informací k betlému naleznete zde.

Betlémy můžete vidět v Turistickém informačním centru Krnov, kde je od pondělí 17. prosince vystavena část soukromé sbírky betlémů. Jedná se o betlémy dřevěné, papírové, skleněné i plastové. 

Na náměstí ve výloze prodejny TINA si můžete prohlédnout betlém Krnovanů. A když píšeme Krnovanů, tak opravdu je to betlém, ve kterém každý může poznat stavby a dominanty města. Postavičky Vám představí profese, koníčky, sporty i události, které Krnov charakterizují. Více naleznet zde v článku.

Krásnou perníkovou vesničku mají také ve výloze oční optiky na Hlavním náměstí.

Další betlém bude k vidění v poutník kostele na Cvilíně od 25. prosince 2018 do 2. ledna 2019. V centru města si můžete prohlédnout betlém v kostel sv. Martina, kostel bude otevřen v pátek 25. prosince od 15 do 17 hodin.

Také na Albrechtické ulici u restaurace Kelta je k vidění betlém.

V obci Úvalno můžete od 7. prosince vidět betlém před kostelem sv. Mikuláše.

Největší betlém, který je zapsán do Guinessovy knihy rekordů, je v Pradědově galerii u Halouzků v Jiříkově. Každoročně do něj přibudou další sochy. Nachází se zde také sbírka vyřezávaných betlémů. A kdy můžete galerii navštívit? Otevřeno je celoročně. Přehled otevírací doby zde.

V Bruntále je k vidění o vánočních svátcích betlém ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie v kapli svatého Kříže. S výrobou betléma začal v padesátých letech řezbář Josef Nedomlel. Nyní každoročně pokračuje v jeho díle syn František. Bruntálský betlém má nyní 210 figur, zabírá rozlohu 38 m², je dvouúrovňový a jeho nasvícení ovládá počítač. Během dvou minut se vystřídá rozednění, poledne, podvečer a noc. Betlém bude v Bruntále k vidění od 25. prosince. Více informací zde.

2512 0201 minorite 2712 0202 rudoltice

201212070955 betlem b b1 b3

lk   lk1   lk6   praděd

 


Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb