Krnovská synagoga - prohlídka

web_synagoga Krnovská synagoga je pro vás od roku 2017 otevřena celoročně. Od října se mění otevírací doba:  
pondělí, středa 10 - 12 a 13 - 16 hodin
úterý, čtvrtek, pátek od 10 -12 a 13 - 15 hodin

Délka prohlídky je cca 45 minut. Výklad průvodce je 20 minut, zbývající čas je určen na prohlídku interiéru a vystavené expozice. Do hlavního sálu je přístup bezbariérový, neopakovatelnou atmosféru tak mohou zakusit i naši hendikepovaní spoluobčané.

 

Doporučujeme v zimních měsících skupinové prohlídky domluvit předem u průvodce na tel. čísle 608 643 487 nebo v Turistickém informačním centru Krnov na tel. čísle 554 614 612, e-mail: tic@mukrnov.cz.

1908 3112 synagoga 2308 synagoga synagoga

Adresa:
Krnovská synagoga
Soukenická ulice 83/28, 794 01 Krnov
www.krnovska-synagoga.cz
GPS: 50.0898161N, 17.7075044E

Bohoslužby jsou přístupny veřejnosti. Jejich přehled naleznete zde: http://www.krnovska-synagoga.cz/open-synagogue/ .

Vstupné:
50 Kč plné, 100 Kč rodina
20 Kč dítě, student 6 - 18let, senioři nad 65let
Skupinové prohlídky mají zvýhodněné vstupné - viz přiložený leták.
Délka prohlídky je cca 45 minut. Výklad průvodce je 20 minut, zbývající čas je určen na prohlídku interiéru a vystavené expozice.

Stálá expozice je věnována Židovským průmyslníkům, součástí prohlídky jsou také krátkodobé výstavy, které se konají od dubna do září. V rámci prohlídky můžete nahlédnout do jedné z věží synagogy. Chloubou synagogy je svitek Tóry se stříbrnými a zlacenými ozdobami, vystavený ve skleněné vitríně, který nádherně doplňuje bohoslužebný prostor synagogy. www.krnovska-synagoga.cz

Stálá expozice
Již od 10. století, kdy se na našem území začali usazovat první židovští kupci, zastávali Židé v hospodářství českých zemí velmi důležitou roli: bez obchodu s penězi, v němž dominovali, se hospodářský život země neobešel. I přesto, že se v průběhu dalších století museli Židé neustále vyrovnávat se záští svého okolí i s nepřízní vrchnosti, svou silnou ekonomickou pozici si dokázali udržet. Ke skutečně impozantnímu nástupu židovských obyvatel do zdejšího hospodářství došlo s počátkem průmyslové revoluce v první polovině 19. století a po jejich zrovnoprávnění v habsburské monarchii na konci šedesátých let téhož století. Židovští průmyslníci, podnikatelé a obchodníci tak patřili mezi zakladatele moderního průmyslu a celé řady podnikatelských odvětví v českých zemích. Také mnoho vědců židovského původu výrazně přispělo svými vynálezy k rozvoji vědy a techniky. Expozice „Židovští průmyslníci, podnikatelé a vynálezci“ přibližuje atmosféru doby, která byla pro rozvoj průmyslu a soukromého podnikání více než příhodná a kdy jednotlivé obory zažívaly nebývalý rozmach. Podíl Židů na rozvoji průmyslu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku je reprezentován vybranými odvětvími těžkého a lehkého průmyslu, služeb či jiné podnikatelské činnosti, v nichž byli židovští průmyslníci a podnikatelé na našem území všeobecně nejúspěšnější, a těmi, která byla pro Židy tradiční. Opomenuty nezůstávají ani osobnosti, jež svými nápady, novátorskými metodami či vlivem nejvíce přispěly k modernizaci jednotlivých průmyslových a podnikatelských odvětví.

V neděli 19. června 2017 odvysílala Česká televize v pořadu Toulavá kamera reportáž z Krnovské synagogy. Reportáž můžete zhlédnout zde.

 
Krnovska synagoga celoroční 2017   aktuální ceník 2016 foceni synagoga 

 
V letošním roce opět probíhá letní soutěž o pamětní mince Krnova, Prudniku a Jeseníku.
V Krnově si můžete vyrazit Krnovský groš za návštěvu radniční věže, Krnovské synagogy a rozhledny na Cvilíně. Do Vandrovní knížku, kterou v jmenovaných památkách můžete získat, obdržíte razítko. Po předložení knížky v TIC Krnov si na razícím stroji vlastnoručně vyrazíte minci. Více informací naleznete zde.

VandrBook poster 2018


Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb