Radnice a spořitelna

SOUČASNOT RADNICE

V budově radnice je Městský úřad Krnov. Sídlí zde vedení města (starosta, místostarostové), kancelář tajemníka a odbory: strategického rozvoje, správní, ekonomiky a financí, životního prostředí, živnostenský úřad.

Radnice a vez 1

HISTORIE

Dnešní radnice tak jak je zachována, byla vystavěna v roce 1901-1903 podle plánů vídeňského architekta Moritze Hintragera. Stavba byla realizována Ernestem Latzelem a Aloisem Geldnerem. Budova stojí na místě, kde stávala radnice z 16. století.

Je to dvoupatrová trojkřídlá budova ukončená mansardovou střechou. Západní krátké křídlo je na severu ukončeno šesti patrovou věží. Věž je vysoká 52 metrů a je kopií radniční věže ve Währingu, ve Vídni v 18. obvodu. Celek věže zakončuje vysoká valbová střecha ukončená lucernou. Krytina střechy je zajímavě barevně vyskládaná.
Od roku 2014 probíhají prohlídky radniční věže
.

Radniční hodiny pochází z roku 1864 a jsou dílem slavného mnichovského hodináře J.Mannhardta. V roce 2007 prošly rekonstrukcí a 15. června, začaly znovu odbíjet půl a celou.

Velkorysý projekt radnice významného architekta Leopolda Baeura, krnovského rodáka, jehož rukopis dodnes nesou některé významné krnovské stavby, byl městským zastupitelstvem odmítnut. Nová radnice proto tehdy vyvolávala rozporuplné názory, některým občanům se nelíbila, ale dnes je tato stavba rozhodně jedním ze symbolů Krnova. Na tomto místě stávaly radnice i v minulosti, některé však byly zasaženy požárem nebo válkou.

RADNIČNÍ HODINY A VYHLÍDKOVÁ VĚŽ

Průměr radničních hodin je 192 cm. Velká ručička na ciferníku je dlouhá 118 cm, malá ručička 88 cm. Velikost římských čísel je 30 cm. Při posunu z minuty na minutu se ručička pohne o celých 9 cm. U posunu z hodiny na hodinu se ručička pohne o 47 cm. Radniční hodiny jsou ve výšce 33 metrů. Celková výška věže, kde se hodiny nacházejí je vysoká 52 m.

Jak to ve věži vypadá a jak fungují radniční hodiny se můžete podívat zde:
Get Adobe Flash player

ZAJÍMAVOSTI

Trestná činnost a zločiny na sebe upoutávaly pozornost vždy v každé době a společnosti. Už před staletími žili různí podvodníci, zlodějíčci a mordýři i v Krnově. Proto na radnici zasedal soud, jehož členové byli volení konšelé a městský fojt a ti vynášeli nad zločinci rozsudky, včetně trestu smrti. Šibenice stávala na konci města, ve cvilínském svahu. Popravovalo se mečem. Posledním krnovským katem byl Ignác Jausch, jehož činnost skončila rokem 1787, kdy císař Josef II. omezil trest smrti. Popravní meč z roku 1709 můžeme spatřit v depozitáři krnovského muzea. Popravy byly veřejné se spoustou zvědavých diváků. U paty pahorku byla mrchovištní jáma, do které mistr popravčí zahrabával i uhynulá domácí zvířata krnovanů. Vypráví se, že v 19. století děti na tomto místě vykopávaly kosti zvířat, přivazovaly si je na nohy, a tak bruslily na řece v zamrzlých hradebních příkopech.

Další zajímavostí je dochovaný policejní řád z roku 1551, který určoval pravidla, jako například:

- byla-li v hospůdce přistižena žena, zaplatila pokutu 6 grošů nebo ji čekala šatlava,
- v neděli nebo o svátcích se nesmělo jezdit na koních či na voze,
- kořalka se pro svůj pach nesměla prodávat ve světnicích a domech, ale jen venku,
- sklepnice, která nalévala pod míru a tím šidila hosty, přišla bez milosti na pranýř.

KONTAKT

Městský úřad Krnov
Hlavní náměstí 96/1
+420 554 697 111
www.krnov.cz

OTEVÍRACÍ DOBA ÚŘADU A PROHLÍDKY RADNIČNÍ VĚŽE

Městský úřad Krnov je otevřen v rámci úředních hodin: pondělí a středa od 8:00 do 17:00 hodin. Čtvrtek od 13:00 do 15:00 hodin.

Prohlídky radniční věže probíhají každoročně od 15. 5. do 15. 9.: středa 10:00 a 14:00; sobota 14:00 a neděle 9:00. Prohlídky lze předem objednat v Turistickém informačním centru Krnov. Kontakt: tel. +420 554 614 612; +420 739 957.

VSTUPNÉ NA PROHLÍDKU VĚŽE

Dospělí 20 Kč; děti, studenti a důchodci 10 Kč.

Vstupenky zakoupíte v předprodeji v Turistickém informačním centru Krnov. Doprodej probíhá před hlavním vchodem do radnice. Na radniční věž je povolený vstup pouze pro 15 osob na jednu prohlídku.

 

SOUČASNOT SPOŘITELNY

V budově spořitelny sídlí Česká spořitelna, Městský úřad Krnov a Radniční restaurant.

sporitelna

HISTORIE

Spořitelna vznikla v roce 1869 a sídlila v radnici, ale protože prostory přestaly vyhovovat, tak se začalo uvažovat o vlastní budově. Secesní barokizující velmi výstavná budova s bohatě členěnou fasádou byla postavena v letech 1906–07 podle projektu Franze Blasche. Můžete zde vidět mnoho sochařských a uměleckořemeslných prvků jako jsou vitráže, kování, umělý kámen a štuky. Hlavní reliéf, který vidíte, symbolizuje práci a spořivost. Spolu s budovou radnice tvoří jeden stavební blok. Obě jsou významnými urbanistickými dominantami města.

ZAJÍMOVASTI

Součástí komplexu je také secesní kavárna a vinárna. Režisér Dušan Klein zde natáčel několik scén s Václavem Postráneckým pro snímek Konto separato.

FOTOGALERIE

radnice prohlídky

Radnice a vez 3  

Radnice a vez 2

prohlidka radnice 4

Radnice a vez 4

radnice  

radnice_2


Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb