Hotel Tiroler – Slezský domov

SOUČASNOT

Hotel v současné době slouží ke komerčním účelům. Nachází se zde květinářství, hračkářství, pivnice a bar.

Hotel slezsky 2

HISTORIE

Hotel Slezský domov je významný hostinec v historii Krnova. Několikrát změnil majitele a prošel mnoha proměnami. Největší se odehrála v roce 1820. Hotel byl pojmenován U bílého koníčka a byl postaven pod podmínkou zkrášlení města. Součástí hostince byly i odpočívárny pro koně a přístřešky pro vozy.

Pozdější majitel hostince Johann Flemmich pocházel ze zámožné rodiny, vyučil se soukeníkem a jak to tehdy bylo zvykem, vydal se do světa na zkušenou. Velmi se mu zalíbilo v Tyrolsku, oblíbil si zdejší lidi a jejich zvyky. Proto po návratu do Krnova s oblibou vypravoval hostům příhody, které na cestách zažil. Také začal chodit v tyrolském kroji, který si sebou přivezl domů. O hostinec se vzorně staral, vybudoval zde taneční sál, kuželnu a na zahradě terasu pro letní posezení. U vchodu do hostince vítal hosty neobvyklý obraz tančícího mladíka v tyrolském kroji a starý štít hostince U koníčka. Hostinec také dostal přezdívku „U veselého Tyroláka“.

Hotel býval místem významných společenských událostí. V roce 1889 zde přednášel český cestovatel Emil Holub o své výzkumné cestě po jižní Africe. V roce 1890 byl krnovské veřejnosti s úspěchem předveden originální Edisonův fonograf (předchůdce gramofonu). V hotelu se uzavíraly smlouvy na pestrobarevné látky.

V 80. letech 19. století si začala získávat oblibu opereta a ta se nedala provozovat v malém divadle, které se nacházelo v blízkosti kostela sv. Martina. Proto v té době zřídil majitel hotelu Tiroler divadelní sál s jevištěm. Krnovským hercem byl určitou dobu i slavný německý herec Max Pallenberg (představitel Švejka), později filmový herec v Hollywoodu.

ZAJÍMAVOSTI

1. 9. 1872 se v hotelu „U bílého koníčka“ narodil významný krnovský architekt Leopold Bauer. Hostinec tehdy patřil jeho otci Josefu Bauerovi.  V letech 1928–1930 se Leopold Bauer podílel na přestavbě hostince.

KONTAKT
Slezský domov
Náměstí hrdinů 2
794 01 Krnov

FOTOGALERIE


Hotel slezsky

Hotel_Tiroler

Hotel_Tiroler_4

IMG_5463

IMG_5446

IMG_5462

IMG_5453   


Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb