Střelecký dům

SOUČASNOT

V současné době je zřizovatelem Město Krnov a objekt nese název Středisko volného času Krnov. V SVČ Krnov mohou děti trávit svůj volný čas v zájmových kroužcích nebo při různých akcích, které se zde pořádají, jako například zahradní slavnosti či loutková představení.

SVC 2

HISTORIE

V Krnově mělo střelectví bohatou historii. Počátky se datují do roku 1425, kdy se střelectví provozovalo za hradbami města. Dnešní střelecký dům byl v pořadí až třetí. Vznikl v letech 1907–1908 podle plánu krnovského rodáka Leopolda Bauera. Byl postaven na počest šedesátiletého jubilea panování císaře Františka Josefa I. Jedná se o honosnou budovu se šikmou střechou, na severní straně s podloubím a dlouhým balkonem. Budova je také bohatá na sochařskou a štukovou výzdobu. Ve štítu stojí v životní velikosti sochy středověkých střelců v dobovém oblečení.

Uvnitř je mnoho místností, velký sál a v přízemí menší, který byl původně střeleckým stanovištěm, z něhož se střílelo na terče v zahradě, které byly chráněny valy a stěnami. Střelecký spolek se stal v Krnově nejoblíbenější organizací městské buržoazie. Tento spolek existoval ještě za I. republiky. Budova nesloužila pouze střeleckému spolku, ale také pro konání honosných večírků.

Po druhé světové válce byl majetek zkonfiskován a po vzniku pionýrské organizace byl v dubnu 1949 založen tehdy Dům pionýrů a mládeže. Za 50 let své činnosti vystřídal spoustu zřizovatelů, právních forem a hlavně ředitelů.

V 70. letech byla provedena celkem znehodnocující oprava. Další opravy byly provedeny po povodních v roce 1997.

Poslední velká změna nastala po roce 1989, kdy byl změněn název na Dům dětí a mládeže. V roce 1997 k tomuto názvu přibylo slůvko Méďa a od té doby je s DDM pevně spjato. Činnost DDM Méďa je zaměřena na volný čas dětí, mládeže, ale i dospělých. V současné době je zřizovatelem Město Krnov a objekt nese název Středisko volného času Krnov.

I dnes se Krnov pyšní svými střelci. Střelecký oddíl zde vychoval řadu českých mistrů a reprezentantů ČR v různých střeleckých disciplínách.

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ A PUPTRACKOVÁ DRÁHA

U SVČ Krnov se nachází dětské dopravní hřiště s možností zapůjčit bezplatně kolo, odrážedlo, šlapadlo a přilbu. Provoz denně od května do září 14–18 hodin. Telefon: 774 055 218, e-mailem eva.moslerova@svcmeda.cz. Dále je zde zahrada s dětským hřištěm plná průlezek, houpaček.

V sobotu 1. září 2018 byl u dopravního hřiště SVČ Krnov slavnostně zahájen provoz pumptrackové modulární dráhy o délce 65 m. Ta nabízí široké vyžití – jezdit na ní můžete nejen na kolech, ale i na koloběžkách, skateboardech a in-line bruslích.

KONTAKT

Středisko volného času Krnov, příspěvková organizace
Dobrovského 16, 794 01 Krnov
Tel.: 554 614 024
www.svckrnov.cz

FOTOGALERIE


steleck_dm

steleck_dm_2

DSC 1794

DSC 1789

 

DSC 0008
Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb