Palác Silesia

SOUČASNOT

V současné době objekt vyžaduje finančně náročnou rekonstrukci a v posledních letech značně chátrá.

silesia

HISTORIE

Veletržní palác Silesia patří k architektonickým dominantám Krnova. Byl postavený roku 1907 na Mikulášské ulici podle projektu stavitele Eduarda Franka a sloužila jako textilní burza.  Na svou dobu působila velmi moderně. Konstrukce stavby je železobetonová, pokryta secesním dekorem.

Silesii vybudovala jako své sídlo a textilní burzu evropského významu společnost Geiringer&Reitler, která působí v Rakousku dodnes. Krnov byl na přelomu století centrem soukenické výroby rakousko-uherské monarchie.

Sál v přízemí byl využit k obchodním účelům. Z přízemního sálu v prvním podlaží je možné vystoupit širokým schodištěm do sálu v prvním podlaží, zastřešeném odvážnou ocelovou konstrukcí s širokým rozponem a prosvětleném bohatě zdobenými okny. Tento sál sloužil jako pracovní prostor pro oddělení konfekce. Uvnitř je také v původní podobě dochována jedna místnost se štukovou výzdobou, původní dřevěné příčky a dveře. Rozsáhlé sklepní prostory byly využity částečně jako sklady zboží a beden, částečně i k umístění několika tkalcovských stavů.

Majiteli krnovského paláce Silesia byli židovští podnikatelé, ale poválečný československý režim nepočítal s navrácením majetku zabaveného židovským rodinám.

Válka se budovy nijak nedotkla, došlo pouze k rozbití skleněných oken. Od 50. let až do roku 1990 sloužil palác jako velkosklad textilu, naposledy pro podnik Oděvy Olomouc,

KONTAKT
Palác Silesia
Mikulášská 1015/12
794 01 Krnov

 
Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb