Palác Silesia

silesia Palác Silesia
Mikulášská 1015/12, 794 01 KrnovSecesní budova obchodního paláce byla postavena v roce 1907 podle projektu stavitele Eduarda Franka a sloužila jako textilní burza. Krnov byl na přelomu století centrem soukenické výroby rakousko-uherské monarchie.

Na svou dobu moderní a odvážná inženýrská konstrukce stavby je pokryta působivým secesním dekorem.

Sál v přízemí byl využit k obchodním účelům. Z přízemního sálu v prvním podlaží je možné vystoupit širokým schodištěm do sálu v prvním podlaží, zastřešeném odvážnou ocelovou konstrukcí s širokým rozponem a prosvětleném bohatě zdobenými okny. Tento sál sloužil jako pracovní prostor pro oddělení konfekce. Uvnitř je také v původní podobě dochována jedna místnost se štukovou výzdobou, původní dřevěné příčky a dveře. Rozsáhlé sklepní prostory byly využity částečně jako sklady zboží a beden, částečně i k umístění několika tkalcovských stavů.

Válka se budovy nijak nedotkla, došlo pouze k rozbití skleněných oken. Od 50. let až do roku 1990 sloužil palác jako velkosklad textilu, naposledy pro podnik Oděvy Olomouc. Palác Silesia patří dodnes k architektonickým skvostům Krnova.

 
Zpět

Partneři

krnov MSK Czech tourism atic Jeseníky Slezsko Certifikát kvality služeb